הקבוצות


כדורגל: שנים 36-41
תקופתם של השחקנים גאול מכליס (האיש שגילה את שייע גלזר), ג'רי בית הלוי, נתן פנץ וטוריקה.
הכוכב של אותה תקופה היה גאול מכליס וגם על ג'רי בית הלוי מספרים שידע לשחק לא רע.
מכבי זכתה באליפות ארץ ישראל בשנת 1936 ולמעשה זאת היתה האליפות הראשונה של המועדון (למרות שיש טוענים שהפועל ת"א זכתה באליפות 36).
בשנת 37, זוכה מכבי בתואר האליפות השני שלה ובעונת 38/39 זוכה מכבי באליפות השלישי שלה, כאשר אותה חבורה מובילה את הקבוצה לאורך הדרך.
בעונת 40/41 זוכה הקבוצה בדאבל הראשון שלה, שמגיע אחרי יכולת לא רעה בכלל במהלך הליגה ואחרי ניצחון בגמר הגביע 2:1 על הפועל ת"א.


מכבי תל אביב בתמונה קבוצתית משנת 1936.


כדורגל: שנים 50-58

אחת מהקבוצות הגדולות בהיסטוריה של המועדון אם לא הטובה שבהם.
במהלך עונות 58-50 זכו הצהובים ב-5 אליפויות וב-3 גביעי מדינה. באותה תקופה שיחקו אז במכבי שחקנים כמו השוער אברהם בנדורי המצויין, אלי פוקס ז"ל הנהדר, יוסל'ה מרימוביץ הכובש, צביקה סטודינסקי, פפו ישראלי, שאול מתניה, רפי לוי ושייע גלזר הגדול.
מאמן הקבוצה ברוב הזמן היה לא אחר מאשר ג'רי בית הלוי הגדול.
האליפויות של מכבי בתקופה זהו היו בשנים : '58,'56,'54,'52,'50.
הגביעים היו בשנים : '58,'55,'54.
את האליפות בעונת 50 לוקחים המכבים אחרי שהם רומסים את מכבי חיפה בחיפה 10:2 (שייע גלזר הבקיע שער בתור מגן ) ואת מכבי נתניה ונס ציונה בתוצאה 7:1.
עונה אח"כ ומכבי שוב זוכה באליפות. גלזר, מירמוביץ וצביקה סטודינסקי מביאים אליפות לצהובים אחרי ניצחון גדול של 12:1 על מכבי ראשל"צ ו9:1 על אותה קבוצה כאשר מירמוביץ מככב בשני המשחקים.
גם על מכבי חיפה הצהובים לא חסים ומבסים אותם בתוצאה 7:0.
עונת 53/54 מגיעה למרכזה וג'רי בית הלוי המכביסט הכי גדול שעזב להפועל (שם אגב, שיחק אחיו תקופה מסוימת) בתחילת העונה-חוזר הביתה לצהובים כדי להוביל אותם לאליפות.
ביתר ת"א, אז קבוצה גדולה, חטפה מהצהובים שישיה וגם הפועל בלפוריה קיבלה שש.
מכבי גם זכתה באותה עונה בגביע ולמעשה בדאבל אחרי שגברה על מכבי נתניה 4:0.

עונה אחריה ובמכבי "מסתפקים" בגביע. 3:1 מנצחים גלזר וחבריו את סטלמך ושות' מהצד השני.
בעונת 55/56 חזרו הצהובים לשלוט גם בליגה. מכבי רחובות מקבלת שבע ממכבי ומול הפועל בדרבי מסתפקים הצהובים רק בשלוש.
עונת 57/58 והדאבל שוב צהוב.
יוזף טסלר מאמן את הצהובים והתוצאות לא מאכזבות.
גלזר כובש רביעיה מול ביתר ת"א בניצחון 8:1 ורפי לוי מול אותה קבוצה רק במשחק אחר כובש שלושער בדרך ל-6:0 חלק של מכבי.
גם את מכבי פ"ת, רפי לוי (חלוץ נהדר, תשאלו את נבחרת יגוסלביה) לא מקפח ובניצחון מכבי 5:0 מוסיף לוי שלושער למאזנו (סה"כ 14 בסוף העונה).
בגמר הגביע מנצחים הצהובים 2:0 את קבוצת פועלי הנמל של חיפה, הלא היא הפועל חיפה.


מכבי תל אביב בתמונה מקבוצתית מלפני המשחק נגד גלאטסרי מה-21.4.51.

 

כדורגל: שנים 70-79
אחת מהתקופות היפות בהיסטוריה של מכבי ת"א-תקופה בה נרשמו לא מעט ניצחונות נוסטלגיים על הפועל.
במהלך התקופה זכו הצהובים ב-4 אליפויות וב-2 גביעי מדינה.
שחקנים שבלטו במהלך תקופה זאת היו דוד קרקו, צביקה רוזן, מיקו בלו, נסים בכר, רחמים טלבי, גיורא שפיגל (חולצה מספר 8) ואורי סלימאן.
בסוף התקופה בלטו צמד החלוצים ויקי פרץ (האיש והשפם) עם האף 15 של הצהובים, בני טבק.

מכבי מתחילה את התקופה אחרי שבעונת 68/69 זוכים הצהובים באליפות אסיה (בעקבות הזכיה של הצהובים באליפות המדינה ב-68) אחרי שהם מנצחים את אלופת דרום קוריאה בגמר בתוצאה 1:0.
בעונת 69/70 זכו הצהובים בדאבל תחת אימנו של דוביד שוויצר ז"ל, שלא אימן את הצהובים בגמר הגביע של אותה עונה.
הצהובים גברו באותה עונה בתוצאות משכנעות על ביתר ת"א (7:0) ועל מכבי יפו (6:0) באותה עונה הביסו הצהובים את האדומים בתוצאה 5:0
14 אלף איש הגיעו לאיצטדיון בלומפילד ביפו במזג האוויר סוער כדי לחזות בגיורא שפיגל וחבריו בתצוגה הבלתי נשכחת.
שפיגל (ניצל בצורה נהדרת את חסרונו של בלם הפועל, דוד פרימו) עם שלושער ושערים בודדים של נסים בכר ורחמים טלבי, גרמו לאוהדי מכבי לספור בדרבים הקרובים באותה עונה עד הסיפרה חמש לזכר המשחק הגדול.
בגמר בגביע גברה מכבי על מכבי נתניה בתוצאה 2:1 לקראת דאבל מתוק.
בסיום העונה, נתבשרו גיורא שפיגל, מיקו בלו ודוד קרקו שהם בסגל הנבחרת הלאומית למונדיאל מקסיקו 1970.

לעונת 70/71 חוזרים נציגנו לליגה אך לא מצליחים להשאיר את האליפות אצל הצהובים, אבל בגביע אסיה הם עושים חיל. בחצי גמר הטורניר ניצחה מכבי את אלופת דרום קוראיה 2:0 ולמשחק הגמר העדיפה נציגת עיראק לא להופיע למשחק מה שאומר שמכבי זכתה בגביע ללא משחק גמר.
בעונת 71/72 מכבי זוכה באליפות ה-14 שלה אחרי מאבק לא קל עם ביתר ירושלים.
מכבי בעיקר בזכות ניצחון גדול על בית"ר בתוצאה 3:1 ובזכות יכולת גדולה של שפיגל, בר נור ורוזן במשך כל העונה מצליחה לזכות באליפות.

5 עונות עוברות וסורינוב השוער ביחד אבי כהן התל אביבי, מיקו בלו, יהודה גרגיר, אורי סלימאן, ויקי פרץ ובני טבק מצעדים את מכבי לעבר אחד הדאבלים היותר זכורים של הקבוצה.
מכבי דורסת את הליגה בעונת 76/77, במיוחד בסיבוב הראשון, וכל מה שנותר לבית"ר ירושלים, יריבת מכבי באותה עונה, הוא רק לראות את הקבוצה הצהובה מנצחת בגמר הגביע של אותה עונה את ביתר ת"א 1:0 משערו של בני טבק.
מכבי מגיעה לעונת 78/79 אחרי שנסים בכר אחד השחקנים האגדיים של הקבוצה, מאמן את הקבוצה ואחרי חזרה של גיורא שפיגל מתקופה בליגה הצרפתית (שיחק בשטרסבורג וליון)
מהעונה הזאת סביר להניח שרוב אוהדי מכבי יקחו את הדרבי עם השער הגדול של אבי כהן כזכרון הכי חזק.
20 אלף צופים הגיעו למשחק, למרות שגם בדרבי הזה מזג האוויר לא היה חם בדיוק…
האירוע המרכזי של המשחק קרה בדקה ה-70.
מכבי יצאה למתפרצת אחרי קרן לא מוצלחת של האדומים. אלון קפלן מסר כדור למושיק שוויצר (הבן של…), שהתקדם טיפה והרים לאבי כהן התל האביבי שהגיע בריצה וירה טיל בוולה לרשתו של אריה בז'רנו.
ביציע ישב בוב פייזלי, מנהלה של ליברפול, שללא ספק נהנה משערו של כהן.
בסיום העונה עבר אבי כהן לקבוצת הפאר האנגלית. מכבי ניצחה בדרבי 2:0 שאת השער הראשון במשחק כבש משה גולדנברג.

אבי ירושלמי, יהודה גרגיר ואריה מזרחי עם הגביע בשנות ה-70.

 

כדורסל: שנים 77-81
התקופה הכי יפה של מחלקת הכדורסל, לדעת הרוב וללא ספק התקופה בה התחילו לספור את מכבי גם באירופה.
מכבי התבוססה במהלך שנים אלו על שחקנים כמו מיקי ברקוביץ, מוטי ארואסטי, טל ברודי, אלוסי פרי, ארל ויליאמס, לו סילבר וג`ים בואטרייט.
בעונת 76/77 זוכה הקבוצה לטריפל ראשון.
זה התחיל עם הזכייה באליפות הליגה והמשיך עם זכיה בגביע המדינה. באירופה מכבי עשתה היסטוריה אחרי שגברה על צסק"א מוסקבה בוירטון שבבלגיה בתוצאה 91:79, וכזכור, זה היה המשחק שבו נאמר המשפט המפורסם של טל ברודי : "אנחנו על המפה ואנחנו נשארים על המפה, לא רק בספורט, אלא בהכל".
מכבי הגיעה עד הגמר שם ניצחה את וארזה האיטלקית בתוצאה 78:77 והוציאה את אלפי תושבי ישראל לרחובות.

עונה אחרי זה בליגה ומכבי כהרגלה לוקחת את הדאבל ובמשחק ידידות מנצחת את וושינגטון בולטס.
גם בעונת 78/79 לוקחים הצהובים את הדאבל הישראלי. בעונת 79/80 מצליחה מכבי להגיע לגמר האירופי ומפסידה לריאל מדריד 85:80, הדאבל כרגיל בכיס של מכבי.
עונה אח"כ ומכבי עושה את אחת העונת הגדולות שלה ומצליחה לזכות בכל תואר אפשרי.
רודי דאמיקו, מאמן את ברקוביץ וחבריו בדרך לזכייה בדאבל בארץ וזכייה בגביע אירופה, אחרי שמיקי ברקוביץ מנצל מסירה מצויינת של מוטי ארואסטי ומנצח למכבי את המשחק 80:79 נגד בולוניה האיטלקית. באותה עונה, מנצחת מכבי גם את הגביע הביניבשתי, אחרי שהיא גוברת בסארייבו על פרנקאנה סן-פאולו, קנזאס סטייט ובוסנה סארייבו ומפסידה לריאל ומדריד.


מכבי ת"א בעונת 80/81 (התמונה מתוך אתר האוהדים "צהבת")

 


כדורגל: שנים 92-96
תקופה מדהימה של מכבי ויש אומרים שזאת התקופה הכי גדולה בתולדות המועדון.
אחרי 13 עונת ללא אליפות הצליחה מכבי לזכות בתואר.

הבסיס להרכב של האליפות הראשונה היה אותו אחד שגרף גם את שאר התארים בחלוף השנים.
בעונת 91/92 הגיע למכבי ת"א אברהם גרנט (גברי לוי אז יו"ר הפועל פ"ת עוד חשב שלגרנט לא שווה לעבור מהפועל פ"ת אז קבוצה לא רעה-למכבי ת"א החולה וסיכום את דעתו במשפט: "גרנט הבין שלעזוב גן של שושנים בעד יער של קוצים בעד כל הון שבעלום לא שווה לטווח ארוך" ).
גרנט הביא עימו את אלכסנדר אובארוב השוער ואלכסנדר פולוקארוב הבלם מרוסיה, החזיר את נועם שוהם מאשקלון, נתן לאיציק זוהר ולאבי נמני, שבנו עצמם שנה קודם תחת הדרכתו של המאמן צביקה רוזן את המפתחות ודאג שניר קלינגר, אורי מלמיליאן, אבי כהן הירושלמי ואלי דריקס יהיו שם כדי להשגיח על הצעירים.

מכבי התחילה את העונה לא טוב (הפסד 3:2 לביתר ת"א) וכבר אז היו קולות להחזיר את אובארוב ואת פולוקארוב לרוסיה, עקב ההפסד המביך.
גרנט דבק בזריו ועם הזמן התגבשה לה חבורה מופלאה.
השיא הגיע שבקרב על המקום הראשון הביסה מכבי בערב בלתי נשכח את הפועל ת"א 4:0.
הרשליקוביץ בשער עצמי פתח את החגיגה, נמני בשער נהדר לרשת של קרמנס נעץ את השני. דריקס עלה מהספסל והוסיף צמד באחד הדרבים הגדולים של הקבוצה.
מאז הקבוצה לא ירדה מהמקום הראשון והספיקה עוד לנצח את מכבי חיפה פעמיים בתוצאה 5:1.
עוד לפני הדרבי ניצחה מכבי את הפועל ירושלים בתוצאה 8:1.
בגמר הגביע של אותה עונה הפסידה מכבי בארכה להפועל פ"ת 3:1.

בעקבות הזכיה באליפות זוכה מכבי להיות הנציגה הראשונה של ישראל במפעל ליגת האלופות.
את המשחקים באירופה מתחילה מכבי במלטה, נגד קבוצת ואלטה. מכבי מנצחת 2:1 ובר"ג מנצחת מכבי 1:0. בסיבוב הבא במפעל מקבלת מכבי את הקבוצה הבלגית קלאב ברוז'. ברוז' מנצחת בר"ג את מכבי בתוצאה של 1:0 אחרי לא מעט החמצות בצהוב ובבלגיה מפסידה מכבי 3:0 ונפרדת מאירופה.

בעונת 93/94 זוכה מכבי בגביע אחרי שהיא גוברת בדרבי על הפועל ת"א בתוצאה 2:0 (זוהר בשער נהדר וקלינגר בעוד אחד).
ראוי לציין שבשמינית גמר הגביע ניצחה מכבי את מכבי חיפה 2:1 (גדי ברומר ואבי נמני).
בעונת 94/95 מצליחה מכבי להחזיר לקריית שלום את האליפות אחרי אובדן התואר הנכסף ב-93 וב-94.
אלון ברומר בתוספת הזמן של המחצית הראשונה מנצח את הפועל ב"ש 1:0, ונותן לאלפי אוהדי מכבי שהיו בשער 9 באיצטדיון וסרמיל הרבה סיבות לשמוח.

עונה אח"כ ומכבי נפרדת מאברהם גרנט האיש שבנה את הקבוצה וכונה בפי האוהדים "קוסם", לטובת דרור קשטן שעונה לפני זה פוטר מאימון בהפועל חיפה.
מכבי בפתיחת עונה לא רעה מסיימת את הסיבוב הראשון במקום השני (הפסד לביתר בטדי 1:0, ניצחון 2:0 בדרבי ותיקו 2:2 עם מכבי חיפה).
בסיבוב השני השחקנים של דרור פורחים ולא מפסידים אף משחק ומנצחים את מכבי חיפה בקריית אליעזר 3:1, אחרי פיגור של 1:0 במחצית.
משחק האליפות התקיים לעיני 22 אלף צופים בבלומפילד מול בית"ר ירושלים. נמני עוד הספיק להחמיץ פנדל לפני שעבר את קורנפיין שוער בית"ר, בקור רוח בדרך לשער האליפות.
במסגרת גביע המדינה זכתה מכבי בגביע אחרי שהיא מעיפה את יריבותיה לצמרת. זה התחיל עם ניצחון 1:0 על קבוצת הצמרת מהליגה שניה, הפועל ירושלים ממשיך עם ניצחון בשמינית הגמר על הפועל חיפה בחיפה 1:0 (קלינגר), מתקדם לשלב רבע הגמר שם ניצחה מכבי בירושלים את בית"ר המקומית 1:0 משער של נמני ובחצי הגמר ניצחה ממכבי בבלומפילד את מכבי חיפה 2:1 משערים של קלינגר וזוהר.
בגמר הגביע ניצחה מכבי את עירוני ראשל"צ 4:1 משערים של נמני, דריקס, אלון ברומר ומליקה ומשלימה תואר חלומי מאז הדאבל האחרון של המועדון שנת 77.


מכבי ת"א מעונת 95/96.

כדורסל: שנים 2000-2006

אלו היו 7 שנים בהם מכבי זכתה ב-3 תארים אירופאים והגיעה 3 פעמים למעמד הפיינל פור, ובעיקר, הציגה כדורסל שמח ודורסני.

מכבי התחילה את שנות האלפיים שאריאל מקדונלד, נייט האפמן ונדב הנפלד ביחד עם שאר שחקני הסגל, מביאים את מכבי לפיינל פור לאחר שנים.
בחצי הגמר מנצחת מכבי את ברצלונה, ובגמר פוגשת את פנאתיינקוס עם עודד קטש, שבאולם בסלוניקי גוברת על מכבי.
בארץ מכבי משלימה דאבל.

עונה אח"כ, 00/01, והליגה האירופאית מתפצלת לשניים – יורוליג וסופרליג. למכבי מצטרף שחקן אמריקאי בשם אנתוני פארקר, ומכבי בוחרת לשחק בספורליג ומגיעה לפיינל פור בברסי שבצרפת, שם גוברת בחצי גמר על צסק"א מוסקבה, ובגמר, מול 10 אלף צהובים, מנצחת את פנאתיינקוס, ומביאה את גביע אירופה לת"א, שכמיטב המסורת הדאבל בישראל נשאר ביד אליהו.
בעונת 01/02, מכבי שוב זוכה בדאבל הישראלי, ושוב מגיעה לפיינל פור, הפעם של הליגה האירופאית המאוחדת (יורוליג), ומפסידה בבולוניה לפנאתיינקוס.
עונת 02/03 מסתיימת בדאבל ישראלי, שאת מכבי מאמן דיוויד בלאט, ובתחילת עונת 03/04 חוזר פיני גרשון לאימון הקבוצה.
למכבי מצטרפים שחקנים כמו שאראס ובאסטון, שביחד עם ניקולה וויצ'יץ' ופארקר יוצרים קבוצה חלומית שדורסת את כל אירופה. בפיינל פור שנערך ביד אליהו מכבי מנצחת בחצי גמר את צסק"א מוסקבה, ובגמר דורסת את סקיפר בולוניה בתוצאה 114:74.
עוד לפני הפיינל פור, מכבי פוגשת ביד אליהו למשחק מכריע את ז'לגיריס הליטאית. הילטאים, 2.2 שניות לסיום, מובילים ב-3 הפרש, ששחקן שלהם עומד על קו העונשין, לאחר החטאה שלו, מוציא גור שלף כדור חוץ מסוף המגרש לדרק שארפ, שבזריקה מדהימה מהשלוש, משווה ושולח את מכבי להארכה שם מכבי מנצחת.
בישראל מכבי, כמיטב המסורת, משלימה דאבל.

עונה אחרי, 04/05, והקרנבל ממשיך.
מכבי משלימה דאבל ישראלי, ומגיעה לפיינל פור, דבר שבשגרה שבאותם ימים – מכבי בגמר הפיינל פור מביאה תואר אירופאי שני רצוף, ושלישי בעשור, לאחר שמנצחת את טאו ויטוריה.
עונה אח"כ, מכבי שוב זוכה בדאבל הישראלי ושוב מגיעה לפיינל פור, אבל נעצרת בגמר על ידי צסק"א מוסקבה.
פארקר ובאסטון בתום העונה עזבו ל-N.B.A, שאראס ליוון וביחד עם פיני גרשון שעזב תמה השולשת הגדולה של שנות האלפיים.


מכבי זוכה בגביע היורוליג לעונת 03/04, בפיינל פור בת"א (צילום: אתר מכביפאנס).

 

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support